4 жовтня 2024 року Кабінет Міністрів України затвердив виділення державної субвенції в розмірі 2 мільярди гривень на організацію гарячого харчування учнів 1–4 класів у 2024 році.
За умовами субвенції, місцеві ради мають організувати гаряче харчування учням початкових класів. Це можуть бути або сніданки, або обіди – залежно від організації навчання.
«Харчування в школі – це не лише про їжу, а насамперед про здоров’я дітей і формування корисних звичок на все життя. Державна субвенція на гаряче харчування для всіх учнів початкової школи – це спосіб захистити дітей та піклуватися про їхній фізичний, соціальний та емоційний добробут, що набуває особливого значення в умовах повномасштабної війни в Україні», – зауважив заступник міністра освіти і науки України Андрій Сташків.
Про особливості організації безоплатного харчування для учнів початкової школи Андрій Сташків розповів читачам сайту Освіта.ua.
Що таке субвенція й чому уряд виділив кошти місцевим бюджетам на харчування у 2024 році?
Субвенція – це механізм, який дає змогу розподілити кошти з державного бюджету до бюджетів територіальних громад. До прикладу, щороку міністерство надає громадам освітню субвенцію, яку спрямовують на оплату праці вчителів, або субвенцію для дітей з особливими освітніми потребами для корекційно-розвиткових занять.
Нова субвенція, яку виділив уряд, – це допомога держави місцевим радам у забезпеченні збалансованого харчування для учнів початкових класів.
До цього безоплатним харчуванням забезпечували учнів пільгових категорій за кошти місцевих бюджетів. Інколи харчування учнів 1–4 класів могло здійснюватися на умовах часткового співфінансування, але це не було обовʼязковим – кожна громада під час ухвалення такого рішення відштовхувалася від власних фінансових ресурсів.
Нині субвенція – це вагомий внесок у місцеві бюджети, що якісно вплине на підвищення рівня поживності страв у шкільних їдальнях, а також на формування здорових харчових звичок із раннього віку, які зберігаються протягом усього життя, не лише для пільгових категорій, але й для учнів 1–4 класів закладів освіти.
За умовами субвенції, місцеві ради мають організувати одноразове гаряче харчування учням початкових класів у школах, гімназіях чи ліцеях комунальної форми власності. Це можуть бути або сніданки, або обіди – залежно від організації навчання.
Державну субвенцію можна використовувати на:
- придбання продуктів, якщо заклади освіти харчують учнів самостійно;
- відшкодування 70% від вартості послуг кейтерингу чи аутсорсингу, якщо заклад освіти залучає підрядників.
Як розраховувався обсяг субвенції на 2024 рік, чи отримали місцеві ради кошти і які подальші рішення мають ухвалити громади, щоб забезпечити дітей безоплатним харчуванням?
Розподіл субвенції у 2024 році на харчування здійснено з розрахунку 50 грн на одного учня на один навчальний день. Місцевим радам також не заборонено залучати кошти місцевих бюджетів і додаткові джерела фінансування, наприклад, міжнародну технічну допомогу від партнерів з розвитку тощо.
Розподіл здійснено відповідно до кількості учнів станом на кінець навчального року (за даними ПАТ «АІКОМ»):
- для учнів, які навчаються очно – з розрахунку відвідуваності всіх навчальних днів;
175 навчальних днів на рік / 9 навчальних місяців * 3 місяці (жовтень–грудень) ≈ 58 днів
- для учнів, які поєднують очну і дистанційну форми здобуття освіти – з розрахунку відвідуваності 50% навчальних днів.
175 навчальних днів на рік / 2 / 9 навчальних місяців * 3 місяці (жовтень–грудень) ≈ 29 днів.
Один із викликів субвенції – це зміни в кількості учнів, які навчалися дистанційно минулого навчального року, а цього навчального року вже очно або в змішаному форматі, через це не були внесені до розрахунку обсягу субвенції для конкретної територіальної громади.
Щоб подолати цей виклик, Міністерство освіти і науки цього року планує перерозподілити обсяг субвенцій між бюджетами територіальних громад. Для цього закладам освіти важливо передати актуальні дані щодо кількості учнів у 2024/25 навчальному році через систему ПАТ «АІКОМ».
Окрім цього, МОН готує нову постанову, яка буде регламентувати питання забезпечення харчуванням під час повітряних тривог у закладах освіти. Вона значно розширить можливості щодо способів організації харчування в укриттях, переліку харчових продуктів, враховуватиме різні режими роботи закладів і міститиме оновлені норми споживання харчових продуктів в укриттях.
Наразі законодавство дозволяє харчуватися в укриттях їжею, принесеною в боксах з харчоблоку, а в разі довготривалої тривоги іноді роздавати дітям сухий пайок. До його складу можуть входити овочеві і фруктові пюре, бутерброди з твердим сиром, фрукти, сік, вода, інші незаборонені страви буфетного асортименту.
Інше питання, що турбує громадськість, – коли розпочнеться безоплатне харчування в закладах освіти.
Постановою не визначено дати, з якої почнеться харчування учнів закладів освіти. Громади самостійно ухвалюють рішення, коли саме організувати й розпочати безоплатне харчування учнів 1–4 класів у конкретному закладі освіти певної громади.
МОН оперативно комунікує з громадами та надає роз’яснення щодо розрахунку та використання субвенції на забезпечення харчуванням учнів початкових класів. Комунікація відбувається на різних рівнях – від нарад із представниками ОВА та офіційних листів-розʼяснень до публічного вебінару та вотсап-групи, де громади можуть ділитися досвідом і спілкуватися з представниками МОН.
Нині громади намагаються якнайшвидше розв’язати ці питання, але кожна з них має свої особливості – наприклад, деякі з них уже мають договори з підрядниками, а укладення нових договорів, проведення тендерів і закупівлі займає час. Тому, щоб оперативно забезпечити безоплатне харчування учнів 1–4 класів, існує декілька опцій:
- громадам не заборонено використовувати чинні договори і водночас укладати нові договори, проводити тендери та закупівлі за кошти субвенції;
- громади можуть вносити зміни в чинні договори та окремо прописувати в них суму і кількість, яку планується закупити за кошти місцевого бюджету та окремо за кошти державного бюджету;
- громади можуть робити додаткові угоди до чинних договорів на зміну реквізитів, а саме додавати рахунки субвенції.
Отже, кожна громада самостійно розв’язує питання забезпечення учнів 1–4 класів харчуванням з огляду на актуальну ситуацію. Головне – це пришвидшити використання коштів субвенції та забезпечити безоплатним харчуванням учнів, бо ця субвенція неперехідна, тобто, якщо кошти не будуть використані до кінця року, їх повернуть у державний бюджет.
Яка сума на харчування передбачена в проєкті державного бюджету на 2025 рік?
Кошти субвенції на забезпечення харчуванням учнів початкових класів (1–4 класи) закладів загальної середньої освіти передбачені в проєкті державного бюджету на 2025 рік.
Точну суму буде затверджено в ухваленому державному бюджеті на 2025 рік (орієнтовно – у грудні).
Які кроки робить держава, щоб утілювати реформу шкільного харчування? Зокрема, що заплановано для фінансової й інституційної підтримки громад і модернізації інфраструктури?
Реформа шкільного харчування розпочалась у 2020 році за ініціативою першої леді України Олени Зеленської. Її основна мета – трансформація і модернізація системи харчування в навчальних закладах для зменшення кількості неінфекційних хвороб.
Загалом реформа шкільного харчування покликана забезпечити дітей корисною і збалансованою їжею в закладах освіти, а також сформувати та поширити культуру здорового харчування серед українських родин.
Ключові завдання реформи визначено Стратегією реформування системи шкільного харчування на 2023–2027 роки, яка була схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 жовтня 2023 року № 990-р.
Стратегія передбачає реалізацію чотирьох ключових цілей, серед них – фінансова й інституційна підтримка громад. На цьому етапі важливо створити умови, у яких заклади освіти матимуть достатньо коштів для закупівлі харчових продуктів чи замовлення послуг з організації харчування.
Субвенція на харчування учнів 1–4 класів є одним із ключових кроків на шляху до втілення реформи.
Окрім цього, за спільною ініціативою Міністерства освіти і науки України та Всесвітньої продовольчої програми Організації Об’єднаних Націй (ВПП ООН) у 2024/2025 навчальному році буде профінансовано 30% вартості харчування для понад 160 тисяч учнів початкової школи. Також ВПП ООН профінансує 50% вартості шкільного харчування для 18 тисяч дітей, які навчаються в підземних школах Запоріжжя і Харкова.
Відновлення і модернізація харчоблоків є ще одним фокусом реформи шкільного харчування. Так, у 2024 році уряд виділив субвенцію розміром 1,5 мільярда гривень на придбання обладнання, проведення капітального ремонту та реконструкції їдалень (харчоблоків) у школах. Загалом на конкурсній основі було дібрано 173 проєкти у 23 областях України. Проєкти модернізації шкільних харчоблоків будуть реалізовані до 31 грудня 2024 року.